7-те най-интересни подземни градове в света

Под повърхността на Земята e чудесно място за бягство от летните жеги и от зимните студове. Това е класация на най-интригуващите обитавани и необитавани подземни градове в Европа, Северна Америка, Азия и Австралия.

 

7. Кубър Педи, Австралия

Под повърхността на пустинята Виктория се намира Кубър Педи (англ. Coober Pedy), известен с огромните си находища на опал – най-големите в света. Поради високите дневни температури, стигащи до 50 градуса, хората в района няма как да живеят добре над земята, затова са били принудени да си създадат живот под нея. През 2011 година в града са живели 1 695 души, сред които и 275 коренно население. Той съдържа всичко необходимо за протичането на нормалния живот на хората – жилища, ресторанти, магазини, барове, галерии, хотели, църква, музей, както и, разбира се, мини.

6. РЕЗО, Монреал, Канада

Ежедневно подземният комплекс РЕЗО (англ. RESO, фр. La Ville Souterraine) в Канада се използва от над 250 000 души, като през зимата достигат до 500 000. Той се намира в Монреал, провинцията Квебек, и съдържа магазини, ресторанти, хотели и галерии. Оказва се нещо като огромен шопинг център, който позволява на хората да обиколят по-голямата част от площта на Монреал без да излизат на повърхността – което може да бъде много удобно по време на студените канадски зими. Тунелите на подземния град са с дължина над 32 километра и се разпростират върху около 7 км². В него може да се влезе през 120 входа. РЕЗО се смята за най-големият подземен комплекс в света.

 

5. Киш, Иран

Киш (перс. کیش‎ , англ. Kish) е остров в Персийския залив, застроен с центрове за пазаруване и луксозни плажове. Това обаче, което го прави интересен за нашата класация, е подземният му град, който всъщност по предназначение е акведукт. Той е построен преди 2500 години, а в момента е частично отворен за туристи. Подземието заема около 10 000 м² и се намира 16 км под земята. Намира се в средата на единствения в света коралов остров, поради което таванът му, на височина 8 метра, е изработен от миди и корали. За бъдещето на града е изработен амбициозен план, който със сигурност ще го превърне в голяма атракция в световен мащаб.

4. ПАТ, Торонто, Канада

  

В Канада има множество подземни комплекси и подобно на Монреал, Торонто също има своята мрежа от подземни тунели. Тези тунели, познати на местните като PATH, са с дължина 29 км и покриват площ от 371,600 м². През тях преминават на ден по 100 000 души на път за работа и хиляди туристи. Застроени са с магазини, места за културни събития и други. Заради големината си градът присъства в книгата на Гинес с рекорд за най-голяма подземна търговска площ. Неговите тунели свързват над 50 офис сгради, шест метро станции, осем хотела и около 1200 магазина. ПАТ е чудесен начин за пешеходците да се придвижват из града без да се притесняват от задръствания и коли, както и да се спасят от студените зими. През август 2014 година градът претърпява разширение, което го приближава до бреговата линия на Торонто.

3. Пилзен, Чехия

Под град Пилзен (на чешки Plzeň) в Чехия се намират подземия, известни като историческите подземия на Пилзен. Коридорите му са с дължина 20 км, като в тях има множество мазета и кладенци, в миналото използвани за съхранение на храна, а може би и като аварийни изходи в случай на атака над града. Една легенда гласи, че в стените на подземните изби е вградено съкровище.

2. Деринкую, Кападокия, Турция

Регионът Кападокия в Турция е познат с множеството си подземни градове, но Деринкую (на турски Derinkuyu) е с най-голяма дълбочина от тях. Състои се от 18 етажа, достигащи дълбочина 85 метра. Смята се, че градът побира над 20 000 души. Подземната мрежа от тунели и стаи включва жилища, кладенци, складове, параклиси, общи части и други. Градът е отворен за посетители през 1965 г, но само малка част от него може да бъде видяна.

1. Солна мина Величка, Краков, Полша

Солната мина Величка (на полски Kopalnia soli Wieliczka) се намира в Краков, Полша, и понастоящем е под закрила на ЮНЕСКО. Мината спира дейността си едва преди няколко години през 2007, след като е работила 700 години. Ежегодно мястото се посещава от над милион туристи от целия свят. Макар в миналото мината да е била само серия от пещери, в момента тя е преобразувана в красиво място, където могат да се видят резби, параклиси, статуи и паметници, направени от сол. Мината Величка се състои от тунели с дължина 300 км, разположени  на девет нива, като първите три нива са отворени за посетители. На тези три нива туристите биват развеждани от гидове за около два часа и разглеждат всички достъпни части от коридорите. Едно от най-популярните места е параклисът на Св. Кинге, който е строен в продължение на 30 години и е изработен изцяло от сол.