Музеите, които трябва да посетите, част I
Лувъра, Париж
Musée du Louvre на френски, в България е познат просто като Лувъра. Музеят е един от най-големите (60 600 м²) и най-посещавани в света. Сградата му, която се намира на р. Сена в Париж, първо е служила за крепост през 12 век, а после е използвана за кралска резиденция. Отваря врати като музей през 1793 година по време на Френската революция. Руините от първата крепост могат още да се видят под Залата на кариатидите. Сградата е разширявана многократно, докато достигне сегашните си размери. През 1989 година е зъвършена стъклената пирамида, която се превръща в символ на музея.
В музея се намират колекции от Древен Египет, Гърция, Етрусия и Рим, Близкия изток, Ислямско изкуство и други. В момента (до 20 юли 2015г.) са изложени и български съкровища, съдържащи общо 1628 предмета. Изложбата се казва „Антична Тракия. Одриското царство“ и сред най-впечатлявящите експонати в нея са Панагюрското, Рогозенското, Боровското и Летнишкото съкровище, както и предмети от гробницата на Севт III. Те са разположени в четири зали и се очаква да бъдят видени от над 4 милиона посетители.
Други изложби в момента са на Йожен-Дьолакроа (до 30 юни), Пусин и Бог (до 29 юни), Свети изображения (до 29 юни) и други.
Цената на билета е 12 евра. Билети можете да закупите предварително от тук.
Гугенхайм, Билбао
Гугенхайм има може би най-разпознаваемата музейна сграда в света, проектирана от Франк Гери. Сигурно сте виждали нейни снимки върху картички, календари, а стилът на Гери е осмян дори и в популярната американска анимация „Семейство Симпсън“.
Музеят се намира в Билбао, Испания, но се е превърнал в символ на съвременната архитектура в световен мащаб. Сградата му е считана за революционна творба на съвременната архитектурата и през 2010-та е обявена за най-важното събитие в архитектурата за последните 30 години.
Той отваря врати през 1997 година и има площ от 23 783 м². Част от постоянните му изложби са картини на Анди Уорхол, Марк Ротко, Ричард Сера и много други. В музея са изложени и немалко творби, създадени специално за него, имайки предвид уникалния му интериор. Това са работи на Франческо Клементе, Джени Холцер, Ричард Лонг и Сол Люит.
Като цяло музеят е ориентиран към творби и инсталации в авангарден или абстрактен стил, правени конкретно за излагане на неговата площ. Някои от по-забележителните са „Кученце“ и „Лалета“ на Джеф Кунс, „Змия“ и „Въпросът с времето“ на Ричард Сера.
Временни изложби, които можете да видите съответно до 5-ти и 7-ми юни 2015 година, са на Kimsooja от Корея и Ники дьо Сен Фал.
Музейният остров, Берлин
В столицата на Германия, Берлин, има над 150 музея. Пет от тях се намират на един остров – Museumsinsel и от 1999 са част от културното наследство на ЮНЕСКО. Това са Старият музей, Новият музей, Старата национална галерия, музеите Боде и Пергамон. Редом с тях на острова могат да се разгледат градината Лустгартен (от немски Градината на удоволствията), Берлинската катедрала и други забележителности от културно и историческо значение.
Старата национална галерия (Alte Nationalgalerie) впечатлява с външната си архитектура, която буквално ѝ позволява да се издигне над останалите сгради, благодарение на красивите стълби, които водят до входа ѝ. Проектът е вдъхновен от Атинския акропол и е създаден от Фридрих Щилер. В него са представени работи от епохата на Класицизма, Романтизма, стила Бидермайер, Импресионизма и ранния Модернизъм.
Музеят Пергамон (Pergamonmuseum) е в процес на реставрация до 2019 година, като в момента някои от залите му са завършени, а други са затворени за подновителните дейности. Завършени са Фризът на Пергамон и Пазарната порта на Милет. Олтарът на Пергамон ще бъде затворен до края на реставрацията.
Музеят Боде (Bode-Museum) приключва своята реставрация през 2006 година. В него можете да разгледате скулптури и съкровища от Византийската империя и колекция с нумизматични монети.
Новият музей (Neues Museum), от своя страна, излага на показ експонати от Египетския музей и от Праисторическия музей.
Старият музей (Altes Museum) се помещава в неокласическа сграда. В него са изложени колекции антики и златни съкровища от гръцкото и римското изкуство.
Музеите във Ватикана
Историята на музеите започва през 16 век, когато са учредени от папа Юлий II. Те се намират в града-държава Ватикана, който е изцяло заобиколен от Рим. Първото произведение на изкуството, закупено за музеите, е скулптурата „Лаокоон и синовете му“. В галерията на музея (Пинакотеката) могат да се видят творби на Микеланджело, Рафаело и Фра Анджелико.
Част от папските музеи са:
Пио-Климентине, кръстен на двамата папи, които са го основали през 1771 година. В него се намират творби от римското и гръцкото изкуство – саркофази, мозайки, бюстове, скулптури, както и галерия с маски.
Етруският музей, основан през 1837 година от папа Григорий XVI, съдържа осем зали с археологически находки от етруското изкуство.
Същият папа по-късно учредява и Египетския музей, в който са изложени артефакти от древен Египет, както и бас релефи, скулптури и мозайки от римското изкуство.
Разбира се, ако решите да посетите Ватиканските музеи, трябва непременно да отделите време и за Сикстинската капела, дело на Микеланджело, Ботичели и други.
Карта с информация за всички музеи на английски.
Музеите работят от понеделник до събота, а всяка последна неделя от месеца са отворени безплатно за посещения (освен когато съвпада с Великден). Цените на билетите варират от 4 евра (за деца) до 16 евра (за възрастни). На страницата за купуване на билети онлайн можете да видите списък с туровете, развлеченията и образователните събития, които се предлагат. Те включват закуска в музеите, аудио турове, тур с гид – индивидуален или в група, образователни турове, турове за студентски групи и други.