Лукс и височини в Дубай
Обединените Арабски Емирства се състоят от седем емирства – едно от тях е Дубай със столица Дубай. Градът се намира на брега на Персийския залив, а площта извън него е слабо населена. През 2010-та има население от малко над милион и половина жители. Официалният език е арабският, но се говорят още английски, хинду, персийски и други. Официалната религия е ислямът.
Дубай е известен с добива си на нефт, банковото си дело, пристанищата си, както и с изключително развития си туризъм.
В града можете да се разходите из традиционните пазари (сукове), да посетите Музея на Дубай, Двореца на шейха, Палмовите острови, джамията Шейх Зайед, островът Яс, Градината на чудесата, както и много други традиционни и съвременни сгради и атракции.
Всеки, който е запознат поне малко с държавата, знае за невероятно скъпите и луксозни сгради с накичени интериори, които се строят там. Огромните инвестиции са довели до това в крайна сметка емирството да се превърне в една от най-предпочитаните дестинации за туризъм в световен мащаб. Ако обичате скъпите и лъскави неща, петзвездното обслужване и разкоша, както и невероятните гледки отвисоко, ето какво непременно трябва да посетите при следващото си пътуване към Дубай.
Бурж ал Араб
Бурж ал Араб (арабски برج العرب, бълг. Кулата на арабите) е луксозен хотел, завършен през 1999 година. Той е третият най-висок хотел в света. Проектът е на британския архитект Том Райт и е струвал около 650 милиона щатски долара. 60-етажната сграда се намира на изкуствен остров и погледната от едната страна прилича на кръст (поради което шейхът, собственик на хотела, е забранил снимането му от тази страна). Макар системата за оценяване на хотели да е 5-звездна, Бурж ал Араб е единственият хотел в света, известен като „7-звезден“ (конкуриран е само от хотел в Абу Даби, който също понякога е наричан така). При луксозната архитектура и обслужване обаче, не е трудно това да се приеме за вярно.
Един от най-големите символи на хотела е тенис игрището, което почти буквално лети на 300 метра над земята. Най-известната среща, която се е състояла на него, е между Роджър Федерер и Андре Агаси през 2005 година. E, трябва да се отбележи, че това всъщност не е тенис игрище, а площадка за хеликоптери, която се раззеленява само когато хотелът има нужда от реклама. Посетители там не се допускат, освен ако пристигат или излитат с хеликоптер.
Ако искате да прекарате една нощ в Бурж ал Араб, то ще трябва да си предвидите между 1000 и 15 000 щатски долара (а за Кралския апартамент – 28 000). Не се отчайвайте обаче – можете да се насладите на следобеден чай със страхотна гледка към града само за 100-150 евра.
Ако си наемете стая ще се радвате на личен автомобил и прислуга, но ще трябва и да сте щедри с бакшишите. Хотелът предлага също спа, масажи и всякакви луксове и удобства.
Бурж Халифа
Бурж Халифа (на арабски برج خليفة), позната още като Бурж Дубай, е най-високата сграда в света – 828 метра. Тя съдържа 160 обитаеми етажа, а в нея се намират и най-високо разположените ресторант, джамия и плувен басейн в света. Небостъргачът е завършен през 2010 година и е част от комплекса Даунтаун Дубай. Проектът е изработен от група американски специалисти, сред които архитектът Ейдриан Смит и конструкторът Уилям Бейкър. Сумата, която поръчителите са платили за изграждането на сградата, е около 1,5 милиарда щатски долара.
Цените на билетите за достъп до върха на кулата варират между 32 евра и 125 евра, като за деца са по-ниски, а за под 4 годишни няма такса. Цените зависят от това по кое време на денонощието и в кой ден ще изберете да направите посещението си, както и на кое от двете нива с гледка. Билети могат да се закупят предварително за определен ден и час, като се прави отстъпка от цената. Ако не сте съобразили графика си с изкачването на кулата, но все пак искате да го направите без да чакате, можете да си вземете по-скъп билет. Нивата, които се посещават заради гледката си са две – At the Top и At the Top SKY.
Между 163-те етажа, които се използват от посетителите, можете да се придвижвате с двуетажни асансьори, които са 57 на брой, или с някой от 8-те ескалатора. Асансьорите побират по 12-14 души, а най-бързите се движат с 10 м/сек. Рекордът за скорост все още принадлежи на небостъргачът Тайпе 101 – почти 17 м/сек.
Стигнете ли до горе, освен на уникалната гледка към града, ще се насладите и на поглед отгоре към парка на кулата, който включва огромни фонтани, градинки, пътеки, оградени с палми, цветя и дървета. Всичко това е организирано в композиции от геометрични форми, вдъхновени, също като самата сграда, от симетрията на пустинното цвете Hymenocallis.